info@preventado.cz   +420 777 003 773

Na co si dát pozor při výběru bezpečnostní obuvi? A opravdu pomůžou individuální stélky?

Musíte v práci nosit předepsanou bezpečnostní obuv? Trápíte se v ní a bolí vás z ní chodidla? 🥾

Bezpečnostní boty jsou zpravidla těžké, tvrdé, neforemné a v kombinaci s několika dalšími faktory vám mohou práci pořádně znepříjemnit 😵‍💫. Nosit je ale z důvodu bezpečnosti musíte. Co teď?

Zkuste se zaměřit na několik základních bodů:

✅ Vhodná pracovní obuv:
Přesné parametry a prvky v pracovní obuvi jsou dány bezpečnostní třídou, kterou určuje typ a charakter vaší práce. To je fakt, který jako zaměstnanec musíte respektovat. Z praxe ale vím, že v každé bezpečnostní třídě se dá vybrat. Dejte si při výběru záležet a vyzkoušejte ideálně více značek, vzorů a velikostí. Při výběru se zaměřte především na hmotnost obuvi, flexibilitu podešve, vyvážení přední a zadní části boty a vhodnou délku a šířku, aby nedocházelo k útlakům prstů. Dobrou zkušenost mám například s botami Jalas, nebo Uvex. Např. obuv Uvex u svých bot nabízí také výběr vhodné šířky, aby obuv respektovala parametry vašeho chodidla…což je v oblasti bezpečnostních bot celkem unikát 👍.

✅ Nekupovat zbytečně předimenzovanou obuv, než je pro vaši práci třeba. S každým stupněm bezpečnosti se zvyšuje i hmotnost obuvi, tuhost, nižší komfort atd. 🤷🏻‍♂️

✅ Individuální stélky (odlehčení, zaosení):
Bezpečnostní obuv můžete zkusit doplnit individuálními stélkami, které mohou zvýšit celkový komfort a pohodlí v pracovních botech. Pokud se jedná o případ, kdy je chodidlo/tělo ve špatném osovém postavení a dá se to do kombinace s nevhodnou pracovní obuví, tak je problém/bolest na světě hned. V případě výroby stélek je třeba zohlednit také dynamický či statický charakter vaší práce (má vliv na vybraný materiál a výsledný vzhled stélky).

⚠️ Variantu stélek v pracovní obuvi ale vždy konzultujte s vaším BOZP technikem, který se ujistí, že obuv i po vložení nových stélek splňuje veškeré bezpečnostní parametry (např. riziko změny deformační zóny v oblasti prstů, ESD vlastnosti/vodivost ve výbušninářském prostředí aj.)

✅ Pokud vás v práci bolí chodidla, doporučuji navštívit odborníka, který se této problematice věnuje (ideálně preventivně, ale pokud problémy už jsou, tak určitě není na co čekat – nic nenahradí individuální konzultaci a rady šité na míru).

✅ Pokud to charakter práce dovolí je vhodné během směny střídat pracovní polohy (stoj, sed, chůze) např. v kombinaci se zavedením rotace mezi jednotlivými pracovními činnostmi. Zkrátka předejít dlouhodobé jednostranné zátěži přenášené nejenom na chodidla.

✅ Protiúnavové rohože
Při dlouhodobém stání mohou ulevit chodidlům i celému tělu.

💡 Vše se dá řešit pokud je ochota a chuť na straně zaměstnance i zaměstnavatele.

Za článek děkujeme našemu kolegovi Petrovi Kadlecovi. Pokud byste rádi svoje problémy s chodidly konzultovali osobně, neváhejte se na něj obrátit (www.zdravachodidla.cz)

Pošlete článek také kamarádům či kolegům

Nejčtenější články

Co je lokální svalová zátěž

Jistě znáte někoho, kdo si stěžuje na bolest v zápěstí nebo v lokti s tím, že „to má z práce“. A klidně může mít pravdu! Tyto bolesti, představující řadu diagnóz, jako například syndrom karpálního tunelu, radiální nebo ulnární epikondylitidu (známé jako tenisový nebo oštěpařský loket), artrózu, skákavý prst a další, lze totiž často přisoudit přetěžování horních končetin. […]

ČÍST DÁLE 12. února 2021

Hledá se MARKEŤÁK…

Do našeho týmu hledáme vášnivého markeťáka! Máte talent na tvorbu oslnivých kampaní? Milujete výzvy a máte oči pro detail? Pak hledáme přímo vás!

ČÍST DÁLE 21. února 2024

Potřebujete vyřešit BOZP, ergonomii nebo pracovnělékařské služby ve své firmě?

Ozvěte se nám. Zařídíme, aby se na vašem pracovišti všichni cítili lépe a bezpečněji.

info@preventado.cz

+420 777 003 773