info@preventado.cz   +420 777 003 773

NOVINKA V PLS: Zrušení zdravotního průkazu

Od 1. července 2023 již nebude nutné, aby zaměstnanec vykonávající práci v potravinářském provozu, měl zdravotní průkaz. Co tato změna přinese do praxe a co si pohlídat?

Tato změna je uvedena v novém zákoně č. 167/2023 Sb., který mění zákon č. 258/2000 Sb.

Jaký význam má zrušení průkazu pro praxi ?

👍🏻 Usnadnění života zaměstnavatelům i zaměstnancům.

👍🏻 Úspora nákladů zaměstnavatele (nábor nových pracovníků, změna pracovní pozice zaměstnance, rozšíření podnikání apod.)

👍🏻 Snížení administrativní zátěže.

Na co si však dát pozor ?

V návaznosti na novelu vyhlášky č. 79/2013 Sb., kdy došlo ke zrušení profesního rizika činností epidemiologicky závažných (od 1. 1. 2023), a nyní i zdravotních průkazů (od 1. 7. 2023) však mizí možnost kontroly zdravotního stavu u zaměstnanců, kteří pracují v potravinářském provozu.

Je nezbytné, abychom i bez zdravotního průkazu vytvořili jasné a funkční postupy, které zajistí bezpečnost a ochranu zdraví na pracovištích ⛑️, a dále zajistili úroveň hygieny potravinářských provozů.

💡 Unikly vám změny ve vyhlášce č. 79/2013 Sb. ze začátku tohoto roku? Nevadí – mrkněte na náš článek, kde se jim věnujeme. 📚

Tomáš Dombek

Tomáš je co-founder firmy PREVENTADO a má na starost její digitální divizi. Spolu se svým týmem vyvíjí aplikaci Fabis. Zákazníci oceňují propojení jeho zkušeností jak z dozorové práce na KHS, tak práce v soukromém zdravotnickém sektoru. Efektivita, eliminace byrokracie a selský rozum jsou jeho oblíbená pracovní hesla.

Pošlete článek také kamarádům či kolegům

Nejčtenější články

Co je lokální svalová zátěž

Jistě znáte někoho, kdo si stěžuje na bolest v zápěstí nebo v lokti s tím, že „to má z práce“. A klidně může mít pravdu! Tyto bolesti, představující řadu diagnóz, jako například syndrom karpálního tunelu, radiální nebo ulnární epikondylitidu (známé jako tenisový nebo oštěpařský loket), artrózu, skákavý prst a další, lze totiž často přisoudit přetěžování horních končetin. […]

ČÍST DÁLE 12. února 2021

JAKÉ JSOU ZMĚNY V PRACOVNĚLÉKAŘSKÝCH SLUŽBÁCH?

V účinnosti od 1. 1. 2023 se mění vyhláška č. 79/2013 Sb., o specifických zdravotních službách. Zde uvádíme oblasti, kterých se změny týkají: PERIODICKÉ PROHLÍDKY🔵 Doposud stanovená povinnost prohlídek u prací zařazených do kategorie 1 nebo 2 (bez rizik ohrožení zdraví/profesních rizik) odpadá.🔵 U „čisté“ kategorie práce 1 nebo 2 je periodická prohlídka pouze pokud […]

ČÍST DÁLE 10. února 2023

Potřebujete vyřešit BOZP, ergonomii nebo pracovnělékařské služby ve své firmě?

Ozvěte se nám. Zařídíme, aby se na vašem pracovišti všichni cítili lépe a bezpečněji.

info@preventado.cz

+420 777 003 773